هوش تجاری (BI)

هوش کسب‌وکار (BI) که به آن هوش تجاری نیز می‌گویند فرایندی مبتنی بر فناوری است که برای تجزیه ‌وتحلیل داده‌ها و ارائه‌ی اطلاعاتِ اقدام‌پذیر (Actionable) به‌منظورِ کمک به مدیران اجرایی، مسئولان و دیگر کاربران نهاییِ شرکت‌ها جهت اتخاذ تصمیم‌های تجاری آگاهانه به کار می‌رود .

هوش تجاری شامل طیفی گسترده از ابزارها، برنامه‌های کاربردی و روش‌هایی است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا داده‌ها را از سامانه‌های داخلی و منابع خارجی گردآوری کرده و آن را برای تجزیه‌وتحلیل آماده کنند.

به‌کمک سامانه‌های هوش کسب‌وکار، شرکت‌ها می‌توانند تحقیقاتی روی داده‌ها انجام داده و با تولید گزارش ها ، داشبوردها و تجسمِ داده‌ها در قالب‌های بصری، نتایج تحلیلی را دراختیار تصمیم‌گیرانِ سازمانی و نیز کارکنان عملیاتی قرار دهند.

کارشناسان و متخصصین شرکت داده پردازی پندارسیستم به منظور کمک به مدیران ، مسئولان و کاربران شرکت ها در اصناف مختلف از قبیل بازرگانی ، تولیدی و … ، استفاده از هوش تجاری BI را در نرم افزار میز کار گزارشات آنلاین فراهم نموده است.

میز کار گزارشات آنلاین
میز کار گزارشات آنلاین

مزایای بالقوه ابزارهای هوش تجاری عبارتند از :

  • شتابدهی و بهبود فرایند تصمیم‌گیری
  •  بهینه‌سازی فرایندهای داخلی کسب‌وکار
  •  افزایش بهره‌وری عملیاتی
  •  ایجاد درآمدهای جدید و کسب مزیت رقابتی دربرابر رقبای تجاری

سامانه‌های هوش تجاری می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا روندهای بازار (Market Trends) را شناسایی کرده و مشکلات کسب‌وکاری را که باید مورد توجه قرار گیرند، به‌‌موقع تشخیص دهند.

داده‌های BI افزون بر اطلاعاتِ تاریخی که در یک انبار داده ذخیره شده‌اند، داده‌های تازه‌ای را که از سیستم‌های منبع گردآوری شده‌اند، به‌محض تولید آنها به‌ خدمت می‌گیرند. به‌لطف این قابلیت، ابزارهای هوش تجاری می‌توانند هر دو فرایند تصمیم‌گیری راهبردی (استراتژیک) و تاکتیکی را پشتیبانی کنند.

انواع ابزارهای BI

ابزارهای تجسم داده در سال‌های اخیر به استاندارد هوش تجاری مدرن تبدیل شده‌اند. این ابزارهای بصری‌سازی داده‌ها در آغاز ازسوی چند شرکت پیشرو معرفی شدند و دیری نپایید که اغلب فروشندگان سامانه‌های هوش تجاری، این ابزارها را در سامانه‌های خود گنجاندند.

اکنون،‌ تقریباً هر ابزار عمده‌ی BI دارای فیچرهایی از کشف داده‌های بصری است.

با توجه به اهمیت در دسترس بودن گزارشات مهم برای مدیران ، میزکار آنلاین پندار سیستم با طراحی گزارشات و نمودارهای مختلف و ارائه بر روی پلتفرم های مختلف از قبیل اندروید ، ios ، ویندوز و … ، این امکان را برای مدیران مجموعه و پرسنل مرتبط فراهم نموده است.

Leave a Comment